Un inginer de preferință desfășoară o cutie de fitinguri CPVC Programul 80 de 1 inch etichetate „SCH 80, ASTM F439”. Pretul este competitiv, culoarea arata corect, iar certificarea este promisa in oferta. Prima verificare a etrierului indică un perete al cilindrului de 0,161 inchi față de un 0,179 inci necesar și nu se află în livrare niciun raport de testare hidrostatică. Cutia respectivă nu îndeplinește ASTM F439 și nu ar fi trebuit menționată ca fiind certificată. Acest ghid explică modul în care să fiți în CPVC Programul 80 sunt de fapt testate și certificate, ce standarde definesc o piesă conformă și ce documente trebuie să solicite un cumpărător industrial serios.
De ce trebuie verificată programarea 80 de fitinguri CPVC
Testarea și certificarea sunt singura modalitate fiabilă de a confirma un că fiting CPVC Schedule 80 va menține presiunea nominală la temperatura de funcționare. Schedul 80 se referă la seria de grosime a peretelui, nu la presiune. Pentru un fiting de 1 inch, peretele minim este de 0,179 inch, comparativ cu 0,133 inch pentru Programul 40, iar presiunea nominală pentru CPVC certificat este 850 psi (58,6 bar) la 73°F (23°C) .
CPPC sau clorură de polivinil clorurată, conține aproximativ 63% clor în greutate, ceea ce este ridică temperatura de deviere a căldurii mult peste PVC și permite funcționarea continuă până la aproximativ 200°F (93°C) cu o reducere corectă. Un perete mai gros reduce stresul cercului la o anumită presiune, motiv pentru care Schedule 80 are aproape dublu rating față de Programul 40. Dar o evaluare este valabilă numai dacă peretele este de fapt suficient de gros și compusul se potrivește cu clasa de celule certificată.
Fitinguri CPVC Schedule 40 față de Schedule 80 pentru dimensiunea nominală de 1 inch | Proprietate | Schedule 40 | Schedule 80 |
| Grosimea peretelui (inch) | 0.133 | 0.179 |
| Presiune nominală la 73°F (psi) | 450 | 850 |
| Presiune nominală la 180°F (psi) | 200 | 425 |
| Mediu de serviciu tipic | Apă rece, substanțe chimice ușoare | Produse chimice fierbinți, fluide de proces |
| Greutatea relativă a materialului | Linia de bază | Cu aproximativ 35 la sută mai greu |
Pentru o privire lângă alta asupra modului în care se comportă cele două programe în condițiile identice de serviciu, consultați Comparație de presiune Schedule 40 vs Schedule 80 .
În terminologia de conduită, Schedule definește grosimea peretelui, nu presiune. Un fiting Schedule 80 este certificat pentru a suporta aproape de două ori presiunea Schedule 40 numai atunci când fiecare dimensiune - perete, adâncimea prizei și profilul butucului - îndeplinește specificațiile declarate.
Standardele care definesc un certificat de montaj
Patru standarde guvernează aproape fiecare fiting CPVC Schedule 80 utiliza în serviciul industrial: ASTM D1784, ASTM F439, ASTM D2837 (sau ISO 9080) și NSF/ANSI 61 în cazul în care se aplică contactul cu apa potabilă.
ASTM D1784 clasifică compușii rigidi din PVC și CPVC după clasa de celule. Un compus tipic CPVC cu grad de presiune, cum ar fi 23447, este definit de rezistența la impact, rezistența la tracțiune, modulul, temperatura deformare și rezistența chimică. ASTM F439 este specificația pentru fitingurile CPVC Schedule 40 și Schedule 80; stabilește toleranțe dimensionale, adâncimi minime de priză și cerințe de manoperă. ASTM D2837 și ISO 9080 definesc testarea de regresie care stabilește baza de proiectare hidrostatică, iar NSF/ANSI 61 acoperă efectele asupra sănătății pentru apă potabilă.
- ASTM D1784 - clasa de celule compuse si trasabilitatea materialului
- ASTM F439 - toleranțe dimensionale, adâncimea mufei și manopera pentru fitingurile CPVC
- ASTM D2837 / ISO 9080 - rezistență hidrostatică pe termen lung și bază de proiectare
- NSF/ANSI 61 - certificate de sănătate pentru contactul cu apa potabilă
Un fiting certificat poartă numele producătorului, dimensiunea nominală, „CPVC”, „SCH 80” și numărul standard aplicabil turnat sau imprimat pe corp. Dacă oricare dintre aceste elemente lipsește, montarea nu poate fi urmărită în mod concludent la un lot certificat. ZHEYI Group (Zheyi Pipeline (Wuhan) Co., Ltd.), un producător de CPVC/UPVC cu două fabrici de integrare verticală în China și experiență în producție din 2007, furnizează țevi de presiune CPVC dimensionate conform standardelor DIN și ANSI cu documentația la nivel de compus pentru sisteme complete de conduită.
Atunci când fitingurile sunt asociate cu o țeavă certificată, aceeași trasabilitate se aplică și pentru Conducte de presiune din CPVC în sistem.
Presiunea țevii CPVC personalizată pentru industria alimentară/furnizori de automobile/electronice, Fac Zheyi Pipeline (Wuhan) Co., Ltd. Este presiunea țevii CPVC personalizată din China pentru industria alimentară/furnizori de automobile/electronice, fabrică, producție... Vizualizare produs → Lista de verificare a marcajului: un fiting CPVC Schedule 80 verificabil arată cel puțin patru lucruri pe corpul său - producător, dimensiune, „CPVC” și „SCH 80”. Tratați lotul ca neverificat până când sosesc materialul și certificatele de testare.
Cum sunt testate și reduse valorile de presiune
Presiunea nominală a unui fiting CPVC Schedule 80 este stabilită prin teste hidrostatice pe termen lung, nu prin calcule statice ale grosimii peretelui. Producătorii efectuează două familii de teste. În testarea hidrostatică de spargere pe termen scurt (ASTM D1599), un fiting este presurizat până la defectare; piesele certificate se sparg de obicei la câteva ori presiunea lor nominală, ceea ce confirmă consistența materialului și calitatea turnării. În testarea pe termen lung la presiune susținută (ASTM D1598 sau ISO 9080), mai multe probe sunt ținute la diferitele niveluri de stres timp de mii de ore, iar apoi sunt proiectate prin analiza de regresie la un. 100.000 de ore (11,4 ani). .
Pentru o sub presiune CPVC 4120, această testare oferă hidrostatică o bază de proiectare de 4.00 psi la 73°F. Aplicarea factorului de siguranță standard 2.0 dă o solicitare de proiectare de 2.000 psi, care este baza pentru evaluarea de 850 psi pe un fiting Schedule 80 de 1 inch.
Curba tipică de reducere a presiunii pentru CPVC Schedule 80 de 1 inch
Valori ilustrative bazate pe conducta nominală ASTM F439; valorile reale depind de toleranța compusului și a peretelui.
73°F 850 psi
140°F 680 psi
180°F 425 psi
200°F 320 psi
210°F 250 psi
Tabelul arată modelul pe care trebuie să îl reproducă fiecare raport de certificare: ratingul scade continuu pe măsură ce temperatura crește, iar pierderea ajunge la aproximativ 50% la 180°F. Metoda completă de calcul este documentată în documentul nostru Ghid de calcul al presiunii CPVC , iar regulile de reducere multiplicativă pentru utilizarea pe teren sunt detaliate în documentul nostru ghid de reducere a temperaturii .
1 inch Schedule 80 CPVC aprobat pentru 850 psi la 73°F este de obicei evaluat aproape 425 psi la 180°F - o reducere cu 50 la sută a presiunii de lucru admisibile pe care documentele de certificare trebuie să o arate în forma tabelată, specifică lotului.
Documentare și verificare de la terți
Un cumpărător industrial ar trebui să trateze fitingurile din CPVC din Lista 80 fără documentație de testare urmăribilă ca material neverificat. Instalații sanitare de presiune pot tolera lipsa unui certificat; o linie de proces care transportă substanțe chimice de 180°F sau o buclă de banc umed semiconductor nu poate. Pentru servicii critice, solicitate și prezentați înainte de instalare:
- Certificat de material compus care arată clasa celulei și numărul lotului
- Raportul de încercare hidrostatică sau un certificat de conformitate care acoperă lotul
- Rapoarte de inspecție terță parte (SGS, TUV, BV) în cazul în care specificația necesită o verificare independentă
- Cod de trasabilitate lot care se potrivește cu marcajele de pe fiecare cutie
- Lista de ambalare care indică standard (ASTM F439), programul (80) și dimensiunile nominale
Aceste documente trebuie corelate, nu doar colectate. ZHEYI Group emite documentație la nivel de lot pentru sistemele sale UPVC/CPVC, inclusiv Fitinguri în T din CPVC produs la interferență DIN sau ANSI, astfel încât fiecare piesă turnată dintr-o comandă livrată poate fi urmărită până la un lot compus și o înregistrare de testare.
T personalizat SCH8O/DIN UPVC/CPVC pentru industria alimentară/furnizori de automobile/electronice Zheyi Pipeline (Wuhan) Co., Ltd. este China Custom SCH8O/DIN UPVC/CPVC Tee pentru industria alimentară/furnizori de automobile/electronice, fabrică, manufactură... Vizualizare produs → Documente nenegociabile pentru liniile de proces critice: certificat de material compus, raport de testare hidrostatică și un cod de trasabilitate a lotului care se potrivește cu fitingurile.
Moduri de eșec pe care testarea le prinde
Cele mai frecvente motive pentru care un fiting CPVC Schedule 80 nu reușește certificarea sunt pereții sub grosime, adâncimea scurtă a soclului, liniile slabe de sudură și ovalitatea excesivă a soclului. Fiecare defect are o locație a semnăturii și o analiză de detectare fiabilă, iar aceleași puncte de control se aplică rapoartelor de testare din fabrică și inspecția mărfurilor primite.
Moduri tipice de eșec de certificare și metode de detectare pentru fitingurile CPVC Schedule 80 | Defect | Unde apare | Consecință | Metoda de detectare |
| Grosimea peretelui este sub minimă | Potrivire butoi | Explozie sub presiune nominală | Măsurare etrier plus test de explozie hidrostatică |
| Adâncime scurtă de priză | Hub | Îmbinare slabă solvent-ciment | Indicator de adâncime a premiului |
| Slăbiciunea liniei de sudură | Linii de tricot lângă poartă | Scurgeri sub ciclul termic | Inspecție vizuală plus cicluri de presiune |
| Ovalitatea premiului | Gura butuc | Îmbinare slăbită și scurgere | Test de potrivire a calibrelor |
Verificabilitatea pe teren contează deoarece echipa de asamblare, nu fabrica, controlează calitatea îmbinării. Adâncimea mufei este cea mai utilă dimensiunea de verificare înainte de asamblarea solvent-ciment și este cea mai relevantă pentru coturi, unde butucul este ultima caracteristică turnată care trebuie umplută; verifica Coturi CPVC la 90 de grade față de desenul producătorului înainte de instalare.
Cot personalizat SCH8O/DIN UPVC/CPVC 90° pentru industria alimentară/automotive/suport electronic Zheyi Pipeline (Wuhan) Co., Ltd. este China Custom SCH8O/DIN UPVC/CPVC 90° cot pentru industria alimentară/furnizori de automobile/electronice, fabrică... Vizualizare produs → Certificarea nu este un autocolant de lot. Este un set de măsurători, aceste rezultate de testare și un rezultatbil - și fiecare dintre elementele trebuie să supraviețuiască călătoriei de la fabrică la câmp.
Întrebări frecvente
Fitingurile Schedule 80 CPVC au aceeași presiune nominală ca și condus Schedule 80 CPVC?
Da, când ambele sunt fabricate din compuși CPVC certificati, fitingurile sunt evaluate la aceeași presiune ca și conducă la aceeași temperatură. În practică, îmbinarea solvent-ciment devine elementul limitativ, motiv pentru care adâncimea prizei și timpul de întărire sunt criterii critice de acceptare.
Care este temperatura maximă de serviciu pentru fitingurile CPVC certificate?
CPVC este, în general, evaluat pentru utilizare continuă până la 200 ° F (93 ° C), cu unii compuși acceptați la 210 ° F (99 ° C). Factorul limitator este presiunea, nu topirea: la 200°F, presiunea admisă scade la aproximativ 40% din valoarea nominală de 73°F.
Cum verifica dacă o armătură este într-adevăr Schedule 80?
Măsurați grosimea peretelui și adâncimea prizei, confirmați marcajele corpului și potriviți-le cu un certificat de lot. Pentru un fiting de 1 inch, peretele ar trebui să fie de cel puțin 0,179 inch; pentru alte dimensiuni, utilizați tabelul de dimensiuni ASTM F439.
Ce certificări sunt necesare pentru serviciul de apă potabilă?
Pentru aplicații cu apă potabilă, fitingurile trebuie să îndeplinească cerințele NSF/ANSI 61 privind efectele asupra sănătății și, acolo unde este cazul, codurile locale de instalații sanitare. Cumpărătorii industriale ar trebui să solicite, de asemenea, certificatul compus pentru a confirma absența materialului reciclat.
Documentele de certificare fac parte din pachetul de siguranță al sistemului de conduită. Arhivați-le cu aceeași grijă ca înregistrările vaselor sub presiune.